Psikolog Adayları İçin Etik İhlalleri Çalışma Kitabı - Işık Kitabevi
Logo

 • Unnatural Causes
  Dr Richard Shepherd
  Penguin Books

  Thoughtful, revealing, chilling and always unputdownable, Unnatural Causes is the true crime book... 

 • Beyaz Lale
  Ömer Seyfettin
  Kurgan Edebiyat

  Ömer Seyfettin dizisinin yedinci kitabı olan Beyaz Lalede, yedi hikâye bulunmaktadır.<... 

Türler » Eğitim » Psikolog Adayları İçin Etik İhlalleri Çalışma Kitabı

Psikolog Adayları İçin Etik İhlalleri Çalışma Kitabı


 

125.00 TL


Stok Durumu

Mevcut
Stokta mevcut, ortalama 3 günde kargoya verilir.


 
N. Linda Fraim / Nobel Akademik Yayıncılık
Tür: Eğitim

Mesleki etik dersini almadan evvel psikolog adayları, herkese her şekilde yardımcı olabileceklerini düşünürler. Ancak mesleki etik dersini alınca bunun pek de mümkün olmadığını anlarlar. Türk Psikologlar Derneğinin (TPD) Türkçeye uyarlamış olduğu Etik Yönetmeliği'nde bulunan mesleki etikler ne için vardır? Öncelikle mesleğimizi doğru yapabilmek, doğru yolda ilerleyebilmemiz ve danışanlarımıza zarar vermemizi önlemek için var. Kısaca, hem bizi hem de danışanlarımızı korumak için var!

TPD'nin Etik Yönetmeliği, bir psikoloğun nasıl davranması gerektiğini çok net açıklamaktadır. Ancak psikolog adayları, aldıkları eğitim sırasında, yapılmaması gereken davranışları anlatan ya da örneklendiren herhangi bir bilgiyle pek karşılaşmıyorlar ve "doğru" bilgileri edinirken "yanlış örnekler" konusunda eksik kalabiliyorlar. İşte bu çalışma kitabı da bu eksiklikleri tamamlamak için yazıldı. Kitapta tamamen kurguya dayalı ve çeşitli etik ihlalleri olan 44 senaryo, psikolog adayı tarafından doldurulacak olan çözümleme sayfaları ve çözümlemeleri bulunuyor.

Psikolog adayları, çalışma kitabında bulunan senaryoları inceledikten sonra çözümleme sayfasında hangi davranışların, hangi etik maddesini ya da maddelerini ihlal ettiğini bulup doğru olan etik davranışı tayin etmeleri gerekiyor. Böylelikle TPD'nin Etik Yönetmeliği'ne olan hâkimiyetleri artacağı gibi olmaması gereken "psikolog" örnekleriyle tanışmış olacaklar.

Kitabı hazırlarken ekip olarak çok eğlendik ve çok çalıştık. Umuyoruz ki bu çalışma kitabı, düşündüğümüz şekilde faydalı ve psikolog adaylarının mesleki etiklerine daha da hâkim olmalarına vesile olur.

 
2. Hamur, karton, 240 sayfa, 2022
ISBN: 9786254174360 
 
 
 
 
     
     

Yeni Eklenenler

 • Japon Mitleri ve Efsaneleri
  F. Hadland Davis
  Maya Kitap

  Japon Mitleri ve Efsaneleri

  Neredeyse bin yıldan uzun bir süre boyunca hiçbir ... 

 • Gaslight (Ciltli)
  Yılmaz Özdil
  Sia kitap

  Gaslight (Ciltli)

  İnsan zihninde gerçeğin yerine gerçek olmayanı koymaya, ya...