Kulüp Kıbrısta Jön Türk Hareketi Kardeş Ocağı

Fiyatı: 250 TL

Yazar: Sibel Siber

Yayınevi: Khora Yayınları

Tür: Genel Konular / İnceleme-Araştırma

Sayfa sayısı: 224

Kapak türü: Karton

Kağıt türü: 2. Hamur

Dil: Türkçe

Baskı: 2024

Kıbrıs kitabı

İngiliz Sömürge yıllarında, Kardeş Ocağı Kulübü, Kıbrıs Türk toplumunun sosyal, siyasal ve kültürel alanda faaliyet gösteren ve tarihi kararların alındığı en önemlikurumudur. Resmi kabul yeridir; o yıllardaki diğer bir adı da Senato'dur. Lozan Anlaşması sonrası, Kıbrıslı Türkler Anadolu'ya göç etmeye başlamıştır. Türkiye'nin bu konuda henüz net bir politikasının olmadığı dönemdir. Kardeş Ocağı Kulübü, gazetesi aracılığıyla göçe karşı bir duruş sergilemiş ve Kıbrıslı Türklerin Ada'daki varlığının önemine dikkat çekmiştir.

Kulüp, Atatürk devrimlerinin toplumda benimsenip uygulanması ve toplumun çağdaşlaşması için faaliyetler yürütmüş, buna karşı çıkan Sömürge Yönetimi ilemücadele etmiştir.

İstanbul Şehir Tiyatroları ve Türkiye Halkevleri ile çok yakın ilişki kurmuş, tiyatrolar, konserler, sergiler, şiir-edebiyat geceleri düzenlemiştir. Sahneye koyduğu oyunlarla toplumu tiyatro ile buluşturmuş, elde edilen geliri yardım amaçlı kullanmıştır. İzmir'in işgalinde, sahneye koyacağı Namık Kemal'in Akif Bey isimli oyunu için gazetesinde şu çağrıyı yapmıştır:"... Muhterem Türk!..

Sevgili İzmir'imizin felaketzedelerine yardım olmak üzere verilecek tiyatro için sen de kardeşlik borcunu öde... Tiyatro biletlerini almayı unutma... Ailenin o günküyiyeceğini, yerlerinden yurtlarından uzaklarda, yağmur ve çamur içinde İzmir için ağlayan bedbaht kardeşlerimize bahşet... Sen ve çocukların o gün aç kalsın...Yiyecek paralarınızı mazlum kardeşlerinize gönder..."(Doğru Yol gazetesi, 22 Mart 1920)

Yazarın diğer kitapları

Aranan özelliklerde kitap bulunamadı

Genel Konular / İnceleme-Araştırma

İletişim

Polis Sokak No: 16 Lefkoşa - Kıbrıs

Telefonlar: 0392 2287595 - 0392 2277443 - 0548 868 4745 (whatsapp)

e-mail: isikkitabevi@gmail.com

İş bankası Hesap No: 

Işık Kitabevi Şti Ltd.

TR88 0006 4000 0016 8130 0644 32

Facebook sayfamız

instagram

Telif hakları saklıdır, © 2023, Işık Kitabevi

Tasarım ve programlama TechnoLink Software